همه ی انسان ها در طول زندگی با توجه به قرار گرفتن در شرایط و موقعیت های مختلف دچار استرس می شوند. استرس تاثیرات بسیاری بر تمامی جوانب زندگی دارد. برای مثال ممکن است سلامتی فرد را به خطر بیندازد و یا باعث شود که فرد در انجام فعالیت های خود دچار مشکل شود. استرس به معنای واکنش طبیعی بدن در مقابل عوامل مختلف، فشارهای درونی و بیرونی می باشد. طبق تحقیقات به عمل آمده ۷۰ تا ۹۰ درصد بیماری ها ارتباط بسیاری با استرس دارند. به علت های محیطی و اجتماعی که باعث استرس می شود عوامل استرس زا گفته می شود. در این نوشته سعی کرده ایم درباره استرس و علت آن همچنین راه های درمان استرس و هر آنچه که می بایست درباره استرس بدانید را در اختیارتان قرار می دهیم.

استرس چیست؟

یکی از واکنش های طبیعی که بدن در مقابل اتفاقات و حوادث از خود بروز می دهد، استرس می باشد. زمانی که بدن در برابر استرس قرار می گیرد ترشح هورمون کورتیزول افزایش می یابد. ترشح این هورمون ها باعث می شود که فرد دچار بالا رفتن ضربان قلب و تعریق بسیار زیاد شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اندکی استرس برای فرد مفید می باشد به دلیل این که باعث افزایش انگیزه و علاقه فرد در زندگی می شود.

انواع استرس

استرس انواع مختلفی دارد، در این بخش با توجه به تقسیم بندی انواع آن توسط انجمن روانشناسی آمریکا هر یک را بیان می نماییم.

استرس حاد

این نوع از استرس در زمان بسیار کوتاه رخ می دهد و شایع تر از باقی استرس ها می باشد. معمولا استرس حاد زمانی رخ می دهد که فرد نسبت به حوادثی که اخیرا پیش آمده است و یا در آینده ممکن است اتفاق بیفتد بیش از اندازه فکر کند. استرس های مکرر ممکن است پس از گذشت مدت زمانی شخص را دچار اضطراب نماید. استرس حاد تاثیر مزمنی بر روی بدن ندارد بلکه فرد را دچار تاثیرات کوتاه مدتی از جمله درد معده، سردرد و اضطراب می کند.

استرس حاد سریالی

زمانی که استرس حاد به صورت مکرر در فرد رخ بدهد، تبدیل به استرس حاد سریالی می شود. فرد دیگر نمی تواند فعالیت های روزانه زندگی خود را به سادگی حل کند و دچار مشکل می شود، در نهایت تبدیل به فردی عصبانی، کج خلق و زودرنج می شود علاوه بر این موارد باعث بالا رفتن فشار خون و بروز بیماری های قلبی در او می شود.

استرس مزمن

این نوع استرس با استرس حاد تفاوت دارد از این لحاظ که استرس حاد به طور ناگهانی پیش می آید و ممکن است با روش ها و راه حل های ساده حل شود کما این که استرس مزمن باعث می شود که فرد پس از گذشت مدتی به علائم و نشانه های آن عادت کند و هیچ تلاشی برای حل آن نکند. افرادی که دچار استرس مزمن هستند در نهایت دچار سکته مغزی، قلبی، خشونت می شوند و یا تصمیم به خودکشی می گیرند. ازدواج ناموفق، فقر و خانواده ناکارآمد عوامل موثر بر شکل گیری استرس مزمن می باشد.

استرس خود را چگونه مدیریت کنیم؟

می توانید با تغییر دادن در سبک زندگی خود و رعایت یک سری نکات استرس خود را مدیریت و کنترل نمایید. در این بخش برخی از راهکارهایی که به شما کمک می کند تا استرس خود را مدیریت کنید را بیان می نماییم.

انواع استرس و راهکارهای مدیریت آن

رژیم غذایی مناسب: در این که بسیاری از غذاها و عادت های غذایی نامناسب باعث بروز استرس می شود شکی وجود ندارد ولی می توانید با تغییر دادن عادات غذایی، میزان استرس و اضطراب خود را کاهش دهید.

ورزش: طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است متوجه تاثیر ورزش بر کاهش استرس شده اند، به همین دلیل پیشنهاد می شود که برای کاهش استرس و اثرات ناشی از آن ورزش کنید.

به خودتان زمان بدهید: زمان هایی را برای سازماندهی و برنامه ریزی کارهایتان اختصاص دهید و با توجه به علاقه و اولیتتان آن ها را انجام دهید. به خودتان فرصتی بدهید تا با دوستانتان بیرون بروید، تفریح کنید و به دور از استرس و مشغله های روزانه باشید.

شوخی کنید: سعی کنید از مشکلات زندگی در ذهن خودتان گول بزرگی نسازید زیرا این کار باعث می شود مدام به آن فکر کنید و در نهایت دچار استرس شوید. خندیدن، ارتباط برقرار کردن با دیگران و همچنین شوخی کردن از روش های ساده ولی موثر برای کاهش استرس می باشد.

مثبت باشید: باید بپذیرید که فکر کردن به اتفاقات ناخوشایند و اتفاقاتی که در آینده رخ می دهد هیچ تاثیری ندارد به جز این که باعث افزایش استرس در شما می شود پس به مسائل و اتفاقات زندگی با دید مثبت بنگرید و از اتفاقات کوچک برای خودتان گولی بزرگ نسازید.

به خودتان فرصت استراحت بدهید: تنفس و استراحت کردن باعث می شود که ذهن شما تهی از افکار منفی که باعث اضطراب و استرس تان می باشد شود، یکی از راهکارهای مدیریت استرس این است که نفس عمیق بکشید، یوگا و ماساژ هم در این امر نقش بسزایی دارند.

علاوه بر موارد بالا می توانید از روش مبتنی بر پذیرش و روش احساس گرا استفاده کنید در ذیل هر یک از این روش ها را توضیح می دهیم

روش مبتنی بر پذیرش

در شرایطی که شما به هیچ عنوان نمی توانید مانع بروز اتفاقات ناخوشایند در آینده شوید استفاده از این روش ها تاثیر گذار می باشد.

 • از دوستان، خانواده و اطرافیانتان بخواهید که شما را حمایت کنند.
 • باید یاد بگیرید تا بتوانید تغییرات و مشکلات را بپذیرید در واقع انعطاف پذیر باشید در برابر شرایط های گوناگون زندگی
 • انجام تکنیک های ریلکس کردن و مدیتیشن برای این که آرامش خود را حفظ نمایید.
 • خواب خود را تنظیم کنید و سعی کنید به اندازه بخوابید و ورزش کنید.

روش احساس گرا

این روش در زمان هایی که شما راجع به موضوع و اتفاقی به دلیل تفکرات منفی تان برداشت منفی کرده اید و باعث به وجود آمدن استرس در شما شده است تاثیر گذار می باشد، برای حل این نوع از استرس می توانید از موارد ذیل بهره بگیرید.

 • از تصورات مثبت استفاده نمایید تا بتوانید تفکرات منفی خود را تغییر داده و به جای استرس احساس مثبتی داشته باشید.
 • استفاده از روش های تفکر منطقی یعنی هر اتفاقی را منطقی و عاقلانه تفسیر کنید، این کار باعث می شود که دید شما نسبت به اتفاقات تغییر پیدا کند.

نشانه های استرس چیست؟

انواع استرس و راهکارهای مدیریت آن

واکنش هر فردی نسبت استرس متفاوت می باشد ولی به طور کل می توان یک سری از نشانه های عمومی آن را به شرح ذیل بیان کرد:

 • ممکن است فرد دچار سردرد های پی در پی شود.
 • در تمرکز کردن دچار مشکل شده و نتواند تمرکز کند.
 • دائما احساس خستگی و بی حالی در فرد مشاهده می شود.
 • فرد نسبت به جامعه و حضور در جمع بی علاقه شده و انزوا طلبی را ترجیح می دهد.
 • دچار بی خوابی و یا خواب بیش از اندازه می شود.
 • فرد از معده درد، حالت تهوع و احساس سوزش در سر دل رنج می برد.
 • ممکن است فرد دچار حمله های عصبی شود.

مرکز مشاوره خانواده تلفنی - رایکو - مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی و آنلاین - بیماری وسواس چیست؟ و راه های درمان وسواس فکری و عملی - بیماری اوتیسم چیست؟ علائم بیماری اوتیسم و روش های درمان آن در کودکان - سوالات مشاوره قبل از ازدواج - عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین - نشانه های افسردگی و درمان آن - علائم افسردگی در کودکان و درمان آن - ارتباط بین دهن بینی و اختلال های شخصیتی - چگونه می توانیم نه بگوییم؟ مهارت نه گفتن - روانشناسی شخصیت و انوع تیپ های شخصیتی - تاثیر مطالعه و کتابخوانی بر سلامت روان - رازهای شاد زیستن - انوع کودک آزاری و علل آن - علت بی خوابی شبانه و راهکار درمان آن - با خیانت همسرم چگونه رفتار کنم؟ - بحران های نوجوانی در خانواده ها - راهکارهای درمان گیاهی بی خوابی شبانه - انواع استرس و راهکارهای مدیریت آن
برچسب ها : انواع استرس ، استرس ، راهکارهای مدیریت استرس ، درمان استرس ،
+ |
نوشته شده توسط علی محمدی در پنجشنبه 1 آذر 1397
تبلیغات متنی
خريد بک لینک انبوه
بازی