برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان لکنت زبان کودکان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور ۷۰۷۰۵۰۰۹-۰۲۱
تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

کودک در سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی با تعداد زیادی از واژه ها و کلمات آشنا می شود که باید با استفاده از آن ها جمله سازی کند ، در این دوران ممکن است کودک در ابتدا زمانی که می خواهد جمله سازی کند نتواند به راحتی این کار را کند و دچار لکنت زبان شود ، این مساله باعث ناراحتی برخی از والدین می شود در حالی که لکنت زبان در کودکان در این دوره کاملا طبیعی بوده و با اندکی صبر و تحمل به مرور زمان بهبود می یابد. حال ممکن است کودکان به صورت موقتی و بنا به دلایل گوناگون دچار لکنت زبان شوند ، همچنین گاها پیش آمده است که لکنت زبان به مدت چند هفته و یا چند سال طول بکشد تا رفع شود. برای درمان لکنت زبان برخی از کودکان خودشان بدون کمک گرفتن از شخصی و یا مراجعه به مشاور و متخصص این امر ، بر آن غلبه می کنند. ولی گاها ممکن است که لکنت زبان تبدیل به وضعیتی دائمی شود و کودک را در آینده دچار مشکل کند.


لکنت زبان چیست؟

لکنت زبان عبارت است از هر گونه مشکل و ناروانی در گفتار که باعث می شود کودک به شکل الگوی صحیح گفتار صحبت نکند. لکنت زبان دارای انواع مختلفی است برای مثال ممکن است فرد یک صدا و یا هجا را در ابتدای کلمه چند بار تکرار کند ، برای مثال” با-با-بار” و یا یکی از صداهای یک کلمه را مانند سسسسسیب به صورت ممتد بیان کند و یا ممکن است لکنت زبان به صورت از قلم افتادن یکی از صداها و یا قطع شدن سخن فرد شود. ممکن است هر فردی در هر سنی دچار لکنت زبان شود ولی بیشترین آمار آن مختص کودکانی است که در حال یادگیری جمله سازی هستند. که اغلب بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی آغاز و تا ۵ سالگی ادامه دارد. معمولا از بین ۲۰ کودک یکی از آن ها دچار لکنت زبانی می شوند که بیش از ۶ ماه طول می کشد. کافیست خانواده ها بدانند که با لکنت زبان کودک خود چگونه رفتار کنند تا این موضوع باعث پایین آمدن اعتماد به نفس و ناراحتی فرزندشان از حضور در اجتماع و مدرسه نشود.

به چه دلیلی کودکان دچار لکنت زبان می شوند؟

عوامل و دلایلی که باعث می شود کودک به لکنت زبان دچار شود به چند دسته تقسیم می شود که در ادامه درباره برخی از این دلایل و عوامل تاثیر گذار توضیحاتی را ارائه می دهیم.

درمان لکنت زبان کودکان

در واقع ۶۰% از افرادی که لکنت زبان دارند در خانواده خود فردی وجود داشته که دچار لکنت زبان بوده است.

عوامل ژنتیکی

طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده درباره میزان تاثیر وراثت و سابقه فامیلی لکنت زبان بر کودکان این نتیجه به دست آمده است که کودکانی که خانواده های آن ها سابقه ی داشتن لکنت زبان را دارند بیشتر از سایر کودکان احتمال این که دچار این اختلال گفتاری بشوند را دارند.

عوامل محیطی

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر لکنت زبان شرایط و عوامل محیطی می باشد. برای مثال ممکن است خانواده ها و یا مربیان مهد کودک و مدارس باعث شوند که کودکان جملات خود را ناتمام قطع کند و یا او را وادار می کنند که سریع و عجولانه صحبت کند و یا رفتار های دیگر از قبیل اینکه از صحبت های کودک بیش از اندازه انتقاد می کنند ، در میان صحبت های کودک به یک باره کلام کودک را قطع می کنند ، تاکید و فشار های بیش از اندازه بر کودک وارد می کنند تا کودک سریع تر صحبت کند و یا توقعات بیش از حد از فرزند خود دارند. تمامی این ها شاید در وهله اول برای خانواده بسیار بی اهمیت باشد ولی ممکن است باعث لکنت زبان در کودک شود.

عوامل عصب شناختی

در کودکانی که دچار لکنت زبان هستند بر خلاف سایر کودکان زبان در قسمت های دیگر مغز آن ها پردازش می شود. البته ممکن است کودکانی که دچار اختلال در گفتار هستند دچار نقض سیستم گویایی نیز شده باشند.


درمان لکنت زبان کودکان

برای درمان لکنت زبان کودکان راهکارهای گوناگونی وجود دارد از جمله این راهکارها گروه درمانی ، دارو درمانی ، شناخت درمانی و روش های روانکاوی می باشد. علاوه بر این ها در ادامه برخی از راهکارهای دیگر جهت درمان لکنت زبان را شرح می دهیم.
 • زمانی که کودکتان علاقه ای به صحبت کردن ندارد او را مجبور به حرف زدن نکنید.
 • کودکی که دچار لکنت زبان است ممکن است زمانی که عصبانی می شود نتواند احساسات خود را بروز دهد ، به همین دلیل ممکن است داد بکشد و یا گریه کند ، خانواده ها می بایست فرزند خود را در این شرایط درک کنند.
 • به هیچ عنوان زمانی که کودکتان با لکنت زبان صحبت می کند از او نپرسید که چرا این طور صحبت می کنی و به دنبال دلیل از او نباشید.
 • زمانی که با کودکتان صحبت می کنید سعی کنید لحن تان آرام و شمرده شمرده باشد.
 • برای صحبت کردن فرزندتان محیطی آرام و لذت بخش آماده کنید.
درمان لکنت زبان کودکان

 • به دقت به حرف های فرزندتان گوش دهید بدون این که بی حوصلگی به او نشان دهید.
 • به هیچ عنوان سعی نکنید که صحبت های فرزندتان را کامل کنید و یا آن را به طور صحیح ادا کنید.
 • ممکن است لکنت زبان به دلیل یک اتفاق وحشتناک و ناگوار شکل گرفته باشد ، سعی کنید کودکتان را از آن محیط دور نگه دارید.
 • درباره اختلال در گفتار و لکنت زبان با فرزندتان صحبت کنید تا بداند که این اختلال ممکن است برای هر فردی به وجود آید و در واقع می توان گفت امری عادی می باشد.

با مشاهده این موارد به مشاور و روانشناس مراجعه کنید:

 • زمانی که کودکتان از قرار گرفتن در موقعیت هایی که باید صحبت کند اجتناب می کند.
 • زمانی که کودکتان از ترس لکنت زبان خود سعی می کند کلمه ای که می خواهد بیان کند را تغییر دهد.
 • زمانی که علاوه بر لکنت زبان او متوجه مشکلات زبانی دیگر فرزندتان می شوید.
 • در مواقعی که کودک کلمات و واژه ها را بیشتر از قبل می کشد.
 • زمانی که متوجه می شوید در صورت صحبت کردن بعضی از عضلات فرزندتان بیشتر کشیده می شود.
 • زمانی که کودکتان نمی تواند جمله و کلمه ای که گفته است را دوباره تکرار کند و صحبت کردن برایش بسیار سخت و ناراحت کننده می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان لکنت زبان کودکان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور ۷۰۷۰۵۰۰۹-۰۲۱
تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

منبع : درمان لکنت زبان کودکان

بیماری اوتیسم چیست؟ علائم بیماری اوتیسم و روش های درمان آن در کودکان - انواع ترس در کودکان و علائم و راه کارهای درمان آن - راهنمایی و مشاوره تربیت کودک - علائم بیش فعالی و درمان آن - دلایل شب ادراری در کودکان - دلایل ناخن جویدن در کودکان و راهکارهای درمان آن - دلایل پرحرفی در کودکان چیست؟ - با سوالات جنسی کودکان چگونه برخورد کنیم؟ - تاثیر موسیقی درمانی در کودکان اوتیسم - علل خوابگردی کودکان و درمان آن - علت کابوس دیدن کودکان چیست؟ - اختلال یادگیری یا LD چیست؟ - آسیب های ناشی از تماشای تلویزیون بر کودکان - علل لجبازی کودکان و راهکارهای درمان آن - اثرات تنبیه بدنی در کودکان - علت وابستگی کودک به والدین و راه های درمان آن - آسیب ها و مشکلات فرزندان طلاق - چگونه نقاشی کودکان را تفسیر کنیم؟ - علائم افسردگی در کودکان و درمان آن - انوع کودک آزاری و علل آن - درمان لکنت زبان کودکان

برچسب ها : درمان لکنت زبان کودکان ، لکنت زبان کودکان ، لکنت زبان ،
+ |
نوشته شده توسط علی محمدی در يکشنبه 18 آذر 1397
تبلیغات متنی
خريد بک لینک انبوه
بازی